זרקור אטרקציות - כיכר טרפלגר וכיכר לסטר | הבלוג של נהגוס

by נהגוס ניהול אתר
2 שנים ago
1234 Views

הפעם במסגרת זרקור האטרקציות שלנו בבלוג של נהגוס, אנחנו רוצים להפנות את תשומת ליבכם אל עבר שתיים מהכיכרות המפורסמות ביותר שיש בלונדון – כיכר טרפלגר וכיכר לסטר. מדובר על כיכרות שנמצאות בסמיכות קרובה מאוד זו לזו ולכן החלטנו לאחד ביניהן, אך כמו כן, הן גם נחשבות למרכז התיירותי של לונדון ואין תייר שיבקר בלונדון בפעם הראשונה ולא יכלול את שתיהן במסלול שלו.

חברת נהגוס עומדת לשרותכם בכל הזמן עם שירותי הסעות משדות התעופה ללונדון, ועם מגוון של מדריכים ומאמרים שיהפכו את הטיול שלכם בלונדון למקורי, חווייתי ומהנה יותר.

כיכר טרפלגר – המרכז הפועם של לונדון

בחלק הקודם של סדרת זרקורי האטרקציות שלנו דיברנו על כיכר הפרלמנט ולמען האמת כיכר טרפלגר נמצאת ממש בסמוך אליה. האזור שבו הוקמה הכיכר היה במשך שנים ארוכות בבעלות בית המלוכה, ולמעשה עד היום הכיכר עצמה שייכת למלכה, ושם היו רועים עדרי הבקר והפרות של בית המלוכה במשך כמאתיים שנה. הרבה שינויים ופיתוחים התחוללו באזור, אך בשנת 1832 הוקם כאן המוזיאון החשוב ביותר באנגליה – הגלריה הלאומית. מוזיאון זה עדיין ניצב גם בימים אלו בראש הכיכר והוא נחשב לביקור חובה לכל חובבי האומנות.

קצת לפני שהוקמה הגלריה הלאומית החלו לעבוד על הקמת כיכר באזור זה, כיכר אשר הייתה אמורה להנציח את הניצחון הגדול של הצי הבריטי בקרב הימי במלחמה נגד נפוליאון. מי שהחל לעבוד על הכיכר ראשון היה ג'ון נאש, מהאדריכלים החשובים בהיסטוריה הבריטית, אך הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן ובסופו של דבר בניית הכיכר הושלמה רק ב – 1840 (14 שנה אחרי שהחלו העבודות בשטח). כיכר טרפלגר אם כן קרויה על שם קרב טרפלגר ובלב ליבה של הכיכר אפשר לראות עד היום תורן עצום שבראשו ניצב האדמירל נלסון, המפקד של הצי הימי באותו הקרב.

בנוסף לעמוד נלסון אפשר לראות בכיכר עוד פסלים רבים, אך הדבר המעניין ביותר הוא דווקא העמוד המתחלף. כל הפסלים שתראו בכיכר תוכננו בצורה קפדנית והאישים שמוצגים בהם נבחרו בידי ועדות כדי להנציח רגעים מהותיים בהיסטוריה הבריטית. כך למשל אפשר לראות פסלים של המלך ג'ורג' הרביעי ושורה של גנרלים עטורי ניצחונות והישגים. אך התקציב בעבור הבנייה נגמר ואחד העמודים נותר ריק. כיום אפשר למצוא על העמוד הזה עבודות אמנות שונות אשר מתחלפות פעם בשנה ונבחרות בידי ועדה מקצועית.

כיכרטרפלגר לונדון

עוד דברים ששווה לדעת על כיכר טרפלגר

 • בעבר הכיכר הייתה עמוסה ביונים שהיוו חלק מהאטרקציות שיש לכיכר להציע, אך היונים חירבנו על הפסלים והניקיון של הלשלשת היה יקר מידי ולכן כיום אסור לאכיל יונים בכיכר טרפלגר.
 • הכיכר נחשבת לאחד ממוקדי ההפגנות העיקריים של אנגליה וכל עצרת או תהלוכה רצינית תעבור בכיכר.
 • חפשו בכיכר את תחנת המשטרה הקטנה ביותר באנגליה. מדובר על מבנה קטן שמתחבא בקצה חומת הכיכר.
 • המזרקות שבכיכר הפכו למקום שאליו נוהרים אחרי ניצחונות, כמו כיכר רבין בת"א, אך במקור הן נוספו לכיכר כדי לנסות ולמנוע התקהלויות.
 • פסלי האריות עשויים מתותחי מלחמה שהותכו ועוצבו מחדש.
 • בכל חג מולד אפשר לראות בכיכר את עץ חג המולד הגדול ביותר בלונדון. הוא מגיע כמתנה מנורווגיה בכל שנה ומעורר מחלוקות בכל שנה ושנה.
 • היטלר תכנן לגנוב את הפסל של נלסון ולהציב אותו בברלין אם יצליח לכבוש את בריטניה.

כיכר לסטר – חנויות, מסעדות ותרבות

ממש מאחורי הגלריה הלאומית שוכנת עוד כיכר חשובה – כיכר לסטר. כיכר לסטר היא כיכר להולכי רגל, משמע אין מכוניות בכיכר, ובמרכזה אפשר למצוא פארק קטן ויפה שבתקופת חג המולד הופך לאחד משווקי חג המולד המפורסמים בלונדון. השם של הכיכר ניתן לה על שם רוברט סידני – הארל השני של לסטר שהיה דיפלומט בריטי מוערך.

ראשית הכיכר בשנת 1670 אז הוקמו כאן לראשונה שדות מוריקים שיהוו פינת חמד בעבור תושבי עיר הבירה. באותה תקופה אנשים גרו מסביב לכיכר והיא נחשבה לאזור של האצולה, אך במרוצת השנים החלו להיבנות באזור יותר ויותר תיאטראות שלאחר מכן יוסוו לבתי קולנוע. עד היום אפשר למצוא בכיכר לסטר כמה מבתי הקולנוע החשובים ביותר בממלכה – אודיאון לסטר, אמפייר והפרינס צ'ארלס. המון פרמיירות ואירועים חגיגיים בוחרים בכיכר לסטר כמשכנם בשל ההקשר התרבותי והמראה הנוצץ של הכיכר.

בנוסף לבתי הקולנוע הרבים שיש בכיכר לסטר אפשר למצוא שם כיום גם קזינו ומסעדות רבות, כולל סניפים ענקיים של מקדנולד'ס ובורגר קינג. אבל מה שהכי שווה בכיכר כיום זה שתי החנויות המטורפות שיש בה שנכללות גם במדריך חנויות הילדים השוות ביותר בלונדון – החנות של לגו והחנות של M&M. אבל הקשר של הכיכר לתרבות הקולנוע הוא כל כך עמוק עד שבשנת 1981 הציבו בכיכר פסל של השחקן צ'ארלי צ'אפלין ובשנת 2020 השיקו את שביל הסצנות שמורכב משמונה פסלים – השמן והרזה, מרי פופינס, באטמן, באגס באני, ג'ין קלי בתפקידו משיר אשיר בגשם, פדינגטון הדוב, מר בין, הארי פוטר, כס הברזל ממשחקי הכס ולא אחרת מוונדר וומן.

אטרקציות בלונדון כיכר לסטר

עוד דברים שווה לדעת על כיכר לסטר

 • במקום יש המון מופעי רחוב, כמו בכל מופע רחוב ברחבי העולם מומלץ לשמור על החפצים האישיים כיוון שכייסים מנצלים התקהלויות והסחות דעת מסוג זה.
 • במקום יש דוכן שנקרא TKTS ובו תוכלו לרכוש כרטיסים מוזלים להצגות ולמחזות זמר בלונדון שמתקיימים באותו היום.
 • מתחת לאדמה ישנה תחנת חשמל ענקית והדוכן של TKTS משמש פתח האוורור שלה.
 • הפסל החשוב ביותר שתמצאו בכיכר יהיה של וויליאם שייקספיר.
 • במקום שהיום ניצבת החנות של M&M (שהיא הגדולה ביותר בעולם) שכן פעם מרכז התרבות של שוויץ ולכן תוכלו עדיין לראות שם שעון שוייצרי – גלוקנשפיל.
 • מייקל קיין נולד כאן. לא באמת, אבל בשיחת טלפון שהוא עשה בעודו בכיכר הוא המציא את שם הבמה הזה. השם דרך אגב הגיע בעקבות סרט שהוקרן באותו עת בבית הקולנוע אודאון – The Cane Mutiny.
 • לבר בבית הקולנוע על שם הנסיך צ'ארלס קוראים על שם קוונטין טרנטינו. הבמאי קווין סמית' התעצבן על כך ולכן קיבל את הוקרת התודה האולטימטיבית – לשירותים בבית הקולנוע קוראים על שמו.
 • אם אתם רוצים להגיע לקובנט גארדן, אל תשתמשו בטיוב. מדובר על המרחק הקצר ביותר בין שתי תחנות והוא עומד על 260 מטר בלבד. אם תיסעו בטיוב ואין לכם אויסטר תשלמו על הנסיעה סכום השווה לכמעט עשרים שקלים.